سبد خرید
0
No products in the cart.

زندگینامه حاج شهروز اردبیلی (بیوک آقا)

حاج شهروز اردبیلی یکی از مداحان مشهور و شناخته شده ی خطه اردبیل و هم دوره مداحان عالی قدری همچون مرحوم حاج سلیم مؤذن زاده، حاج محمد باقر تمدن، حاج داود علیزاده و … بود. روضه های ماندگار و معروف وی با صدای رسای وی  طرفداران خاص خود را دارد.

حاج شهروز بیوک آقازاده معروف به حاج شهروز اردبیلی  در سال 1327 در اردبیل  و در خانواده ای مذهبی و عاشق اهل بیت (ع) به دنیا آمد.

برخی از مداحی های حاج شهروز اردبیلی در مجالس مشترک؛ سوز و گداز عجیبی داشته و شاید بتوان گفت همین مداحی ها باعث جذب مخاطبان شده است. برای مثال مجالسی که با حاج محمد باقر تمدن و یا حاج غلامرضا عینی فرد زنجانی برگزار شده، حال و هوای عجیبی دارد…

با توجه به اینکه در منزل استاد شهروز اردبیلی مراسم عزاداری و روضه خوانی در ایام محرم دایر بوده و دو تن از مداحان معروف آن زمان اردبیل یعنی حاج غلام ترابی و حاج قدرت علافی نوحه خوانی می کردند استاد شهروز اردبیلی به مرثیه سرایی علاقمند شده و سعی نمود آن را یادگیرند.

در ادامه با حضور در هیات مذهبی اردبیل براین سعی و تلاش افزودند. استاد با حضور در مدرسه میرزا ابراهیم اردبیل ضمن  تحصیل از محضر استاد میرزا حسین برای یادگیری مداحی و نوحه خوانی کسب فیض نموده و سپس با تشویق شهید مجتبی حنیفی نژاد به هیئت حضرت علی اکبر واقع در محله سید آباد اردبیل راه یافتند.

در دوران سربازی که در مشهد مقدس بوده با لباس دژبانی در صحن حضرت امام رضا (ع) حضور یافته و به مداحی و نوحه خوانی می پرداختند و عشق و علاقه خاصی به حضرت ثامن الحجج دارند و تا به امروز در ایام اربعین حسینی همه ساله برای زیارت و مداحی عازم مشهد الرضا می شوند.

استاد در ادامه به مدت دو سال در روستای بریس و سپس با درخواست کربلایی آقابابا مهرانی رئیس محله چراغعلی اردبیل در آن محله نوحه خوانی کرده اند. در محله های منصوریه، هیئت دیوانگان و عاشقان حضرت علی اکبر معروف به کربلایی جابی دسته سی، پیرعبدالملک و اوچدکان اردبیل مداحی نموده و سپس در مسجد صائینی های مقیم مرکز در تهران نوحه خوانی را ادامه داده و اکنون نیز در تهران مرثیه سرایی می نمایند.

حاج شهروز در سال 1361 با تلاش و همکاری برخی از دوستانشان هئیت ائمه هدی را در اردبیل تاسیس نمود. استاد شهروز اردبیلی  اکنون به مدت هفت سال است که مسئول کانون مداحان استان اردبیل می باشد. بنا به گفته استاد یکی از بهترین نوحه هایی که تاکنون خوانده اند  نوحه “در ویرانه ده دورما” می باشد که در خصوص احوالات حضرت رقیه می باشد است .

توسط
تومان